08.06.2016 - Aplikacja interaktywna na wystawę w Muzeum w Chorzowie
Zakończyliśmy realizację aplikacji interaktywnej na numizmatyczną wystawę stałą pt. Z dziejów pieniądza. Polska-Śląsk w Muzeum w Chorzowie. 11.04.2016 - Usługi produkcyjne
Na potrzeby polsko-niemieckiej koprodukcji pt. Polacy i Niemcy realizowanej przez Andrzeja Klamta uruchomiliśmy cały wachlarz usług produkcyjnych na terenie Polski (kierownictwo produkcji, organizacja i obsługa planu zdjęciowego, research materiałów archiwalnych). Czteroodcinkowy fabularyzowany serial dokumentalny emitowany będzie już jesienią na antenie 3 sat, ZDF i TVN.

20.01.2016 - Multimedia na wystawę stałą w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Na wystawę stałą pt. Stacja Rzwadów. Między Lwowem a Krakowem w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zrealizowaliśmy trzy materiały multimedialne (film i prezentacje). Film wprowadzający do wystawy można zobaczyć również tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=bwjw349FLBM


29.12.2015 - Legenda o kościańskim sukienniku.

Dla Muzeum Regionalnego w Kościanie zrealizowaliśmy animację przedstawiającą legendę o kościańskim sukienniku z XV wieku. Animacja prezentowana jest na wystawie stałej muzeum, gdzie w przystępny sposób przybliża dzieciom historię królewskiego miasta Kościana.


10.12.2015 - Dokumentacja filmowa prac prowadzonych w sztolni

Zakończyliśmy realizację dokumentacji filmowej prac prowadzonych w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. W ciągu ostatnich trzech lat zarejestrowaliśmy 10 wydarzeń dokumentując postęp prac wykonywanych na terenie obiektu. Pracowaliśmy na zlecenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


31.08.2015 - Praca nad kontentem multimedialnym

Zakończyliśmy pracę nad kontentem stanowisk multimedialnych na potrzeby trasy turystycznej w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Filmy i materiały dźwiękowe zrealizowane. Teraz czekamy na zakończenie prac w obiekcie, aby dopracować szczegóły techniczne projekcji.


18.05.2015 - Tłumaczenia dla rodziny Henckel von Donnersmarck

Przedstawiciele rodziny reprezentujący różne gałęzie rodu Henckel von Donnersmarck spędzili kilka dni na Górnym Śląsku, odwiedzając miejsca związane z rodową historią min. Bytom, Świerklaniec, Nakło Śląskie, Brynek, Tarnowskie Góry. W roli tłumacza, podczas wizyty na Górnym Śląsku, rodzinie towarzyszyła Alicja Schatton.


15.04.2015 - Usługi produkcyjne

Uruchomiliśmy cały wachlarz usług produkcyjnych (kierownictwo produkcji, castingi, lokacje, organizacja i obsługa planu zdjęciowego), aby umożliwić reżyserowi Mariuszowi Sławińskiemu i firmie MEDIALNI sprawną realizację zdjęć do filmów na wystawę stałą w Muzeum Śląskim. Równolegle pracujemy dla firmy MAE Multimedia Art & Education nad realizacją materiałów dźwiękowych na potrzeby wystawy stałej o historii Górnego Śląska w Muzeum Śląskim w Katowicach.


20.01.2015 - Projekt aranżacji trasy turystycznej w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej

Zakończyliśmy pracę nad projektem scenografii i multimediów na trasie turystycznej w wyrobiskach Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. W obiekcie prowadzone są obecnie prace. Już niebawem będzie to jedna z największych atrakcji turystki industrialnej w naszym regionie.


28.11.2014 - Nagroda Złotego Kopernika na Festiwalu Filmów i Podkastów Edukacyjnych EDUKINO w Warszawie

Film pt. Mieszanie przez zamienianie – reż. Alicja Schatton-Lubos został nagrodzony nagrodą Złotego Kopernika na V Festiwalu Filmów i Podkastów Edukacyjnych EDUKINO w Warszawie w kategorii matematyka. Film dotyczy zagadnienia permutacji i został zrealizowany w ramach cyklu filmowych wykładów edukacyjnych przedstawiających dowody matematyczne. VIDIFILM jako producent wykonawczy pracował w ramach projektu pn. Archipelag matematyki Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.


12.11.2014 - Inauguracja strefy naziemnej Sztolni Królowa Luiza

Od dziś można zwiedzać naziemne obiekty związane dawniej z Kopalnią Królowa Luiza, zlokalizowane przy ul. Wolności 410 w Zabrzu. Zobaczyć można między innymi dwie nowe wystawy stałe wykonane według naszych projektów: iezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998, opowiadająca dzieje jednej z najstarszych, największych i najnowocześniejszych kopalń węgla kamiennego w Europie oraz Kopalnia Edisona zlokalizowana w zabytkowym pomieszczeniu kopalnianej rozdzielni 6kV. Do wystaw tych realizowaliśmy też multimedia (filmy, aplikacje, stanowiska dźwiękowe). Zapraszamy do zwiedzania wystaw. Info tutaj: http://kopalniaguido.pl/sztolnia-krolowa-luiza


15.08.2014 - Praca nad kontentem multimedialnym

Od czerwca trwają intensywne prace nad realizacją kontentu multimedialnego do dwóch wystaw muzealnych w Zabrzu. Produkujemy filmiki historyczne, animacje, aplikacje i materiały dźwiękowe. Efekty prac będzie można zobaczyć już jesienią na wystawach Kopalnia Edisona oraz Niezwykła historia w Zabrzu.


05.06.2014 - Projekt aranżacji stałej ekspozycji historycznej pt. Niezwykła historia gotowy

Opracowaliśmy projekt aranżacji stałej ekspozycji historycznej pt. Niezwykła historia, która prezentowana będzie we wnętrzu dawnej stacji sprężarek Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. Wystawa przybliżać będzie dzieje jednej z najstarszych, największych i najnowocześniejszych kopalń węgla kamiennego w Europie. Projekt realizowaliśmy na zlecenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


23.05.2014 - Nagroda na Festiwalu Ekofilm

Film "Leśno rajza, czyli podróż po zielonych zakątkach Śląska" w reż. Alicji Schatton zdobył II nagrodę na XIII Ogólnopolskim i IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego Ekofilm 2014. Film reżyserowaliśmy dla Emot Studio, który jest producentem wykonawczym filmu. Nagrodę przyznano "za fascynującą opowieść edukacyjną przedstawioną na tle niepowtarzalnych walorów przyrodniczych Śląska".


24.02.2014 - Projekt scenografii wystawy stałej pn. Kopalnia Edisona

Zakończyliśmy pracę nad projektem scenografii wystawy stałej pn. Kopalnia Edisona, która prezentowana będzie w oryginalnym budynku rozdzielni średniego napięcia (6 kV) kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. Projekt realizowaliśmy na zlecenie Muzeum Górnictwa węglowego w Zabrzu.


01.02.2014 - Projekt aranżacji Poziomu 170 w Kopalni Guido w Zabrzu

Wykonaliśmy projekt aranżacji Poziomu 170 w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, który obejmował zmianę funkcji poziomu. Na zlecenie Muzeum Górnictwa Węglowego w podziemnych wyrobiskach poziomu 170 zaprojektowaliśmy aranżację wystawy stałej poświęconej św. Barbarze. Otwarcie wystawy MGW przewiduje na końcówkę 2015 roku.


01.12.2013 - Podziemia Tarnogórskie

Zakończyliśmy produkcję prezentacji multimedialnej dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Prezentacja składa się ze zdjęć, animacji, filmików i została wydana na płytach DVD, które posłużą SMZT jako materiał promocyjny.


20.11.2013 - Produkcja cyklu edukacyjnego zakończona

Zakończyliśmy produkcję sześciu odcinków audiowizualnego cyklu edukacyjnego przedstawiającego dowody matematyczne. Cykl realizowany był na zlecenie Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w ramach większego projektu pn. „Archipelag matematyki".


02.09.2013 - Pilot cyklu edukacyjnego dla Politechniki Warszawskiej

Zakończyliśmy produkcję pilota audiowizualnego cyklu edukacyjnego przedstawiającego dowody matematyczne. Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej ocenił film pilotażowy pozytywnie, dzięki czemu startujemy z produkcją dalszych odcinków.


30.08.2013 - Filmy dla Instytutu Goethego w Krakowie

Zakończyliśmy produkcję czterech filmów edukacyjnych dla Instytutu Goethego w Krakowie. Nasza realizacja jest częścią międzynarodowego projektu pt. „Enkelgeneration" prowadzonego przez instytut również w Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech.


03.08.2013 - „Leśno Rajza czyli podróż po zielonych zakątkach Śląska“

Zakończyliśmy pracę realizacyjną nad filmem pt. „Leśno Rajza czyli podróż po zielonych zakątkach Śląska". Alicja Schatton odpowiadała za scenariusz i reżyserię filmu. Współpracę zaoferowało zaprzyjaźnione www.emotstudio.eu - producent wykonawczy filmu.


30.01.2013 - Premiera filmu

Materiał filmowy pt. "Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach.” jest wynikiem prac nad projektem przygotowanym w ramach Europejskich Warsztatów Historycznych (Geschichstwerkstatt Europa), realizowanych w Instytucie Historii Stosowanej Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie, pod egidą Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość. Autorkami są dokumentalistki - Alicja Schatton oraz Isabel Theiler. W ramach projektu zarejestrowano relacje 20 mieszkańców powiatu tarnogórskiego, pamiętających historię miejsca, czasu i ludzi.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=fX9qIrOmCdI
Relacja z premiery filmu: tutaj


07.12.2012 - Nagroda Złotego Kopernika

Z ogromną przyjemnością informujemy, że film edukacyjny pt. "Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci", w reż. Alicji Schatton, zdobył nagrodę Złotego Kopernika na III Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO w Warszawie. VIDIFILM pracował jako producent wykonawczy dla Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu.


23.08.2012 - Skarby Podróży 2012

Wśród nominowanych w plebiscycie Skarby Podróży 2012 organizowanego przez miesięcznik Podróże oraz portal podroze.pl jest nasza realizacja Muzeum Multimedialnego w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach w kategorii NOWY SKARB POLSKI. Zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji oraz głosowania pod adresem: www.podroze.pl/skarby. Głosowanie trwa do końca października.


31.07.2012 - na antenie TVP Opole
"Podróż do zielonych cieni" w reż. Alicji Schatton będzie można zobaczyć jutro - w rocznicę Powstania Warszawskiego - na antenie TVP Opole. Zofia Książek-Bregułowa, bohaterka filmu, pracowała jako aktorka w ówczesnym Teatrze Ziemi Opolskiej w latach 1949-1951.

27.04.2012 - Nominacja

Katja Schupp, Alicja Schatton oraz Hartmut Seifert – autorzy filmu dokumentalnego „Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła" - zostali nominowani do XV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii TELEWIZJA.
Szczegóły: www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl


20.04.2012 - Ekspozycja otwarta!

Nowe multimedialne muzeum w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach zostało otwarte. Autorami projektu aranżacji z ramienia VIDIFILM są: Artur Lubos, Waldemar Musioł i Tomasz Kozik. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum. Szczegóły: www.kopalniasrebra.pl


15.04.2012 - Emisja w TVP Kultura

Nasza produkcja dokumentalna pt. „Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła" w reż. Katji Schupp będzie emitowana przez TVP Kultura (20.05.12, godz. 22:50, TVP Kultura)